Влада Росії ігнорує дані своєї зовнішньої розвідки

Британський фахівець з російським спецслужбам, експерт Європейської ради із зовнішньої політики (ECFR) Марк Галеотті розповів в інтерв'ю «Газеті.Ru» про специфіку роботи вітчизняної розвідки на Заході, а також про те, чому до Кремля не доходить дуже багато «політично незручних» розвідданих .

У Росії в три рази зросла кількість засуджених за антиекстремістський статті

- Інформацію про діяльність російських спецслужб досить складно знайти навіть в Росії. Якими джерелами ви користуєтеся в ваших дослідженнях?

- Досить багато цікавої інформації з'являється в російських ЗМІ, перш за все в друкованій пресі та на онлайн-ресурсах. Крім того, я цією темою займаюся близько 20 років, і у мене є чимале число знайомих, які або складаються в спецслужбах, або тісно пов'язані з цими колами. Я регулярно спілкуюся з цими людьми.
Мені б не хотілося зі зрозумілих причин вдаватися в подробиці, розповідаючи про моїх співрозмовників. Я можу лише додати, що жоден з них не є перебіжчиком або агентом розвідслужб потенційного противника. Деякі з них досі перебувають на державній службі в Росії, але більше не працюють на спецслужби. Хтось працює в сфері приватної і корпоративної безпеки. Або це просто відставники. Деяких моїх джерел я знаю ще з часів написання моєї докторської, тобто з 1990-1991 років. Дисертація стосувалася війни СРСР в Афганістані, і тоді мені вдалося налагодити непогані контакти насамперед з ГРУ.

Є ще один досить тонкий момент. Я не хочу нав'язувати своїх джерел розмова, який міг би поставити їх поза законом. Я не вимагаю від них розкривати ніяких секретів.

Зрештою, я не шпигун, а науковець.
Моє головне завдання - відкрити завісу, зібрати розрізнені факти, зіставити їх і створити з них єдину несуперечливу картину.

Звичайно ж, я цілком усвідомлюю вразливі сторони своєї роботи. Дійсно, вхідних даних мало, і я можу помилятися в висновках. Але це в порядку речей для моєї сфери наукових інтересів.

- Після української кризи чимало говорилося про суттєві зміни в російських спецслужбах. На ваш погляд, які головні тренди?

- Перш за все, російська влада, очевидно, побоюються загрози з боку Заходу. Звідси випливає перший тренд: спецслужби Росії останнім часом роблять особливий наголос на розвідувальні операції за кордоном. Всі західні країни фіксують, що російські спецслужби дуже активно працюють.

Другий тренд, про який особливо часто говорять в Прибалтиці і Центральній Європі, це зосередження на політичних операціях, спроби вплинути на внутрішню ситуацію в країнах цих регіонів.

Третій тренд до сих пір не відомо, як інтерпретувати. Однак очевидно, що створення Національної гвардії, яка виглядає новим органом внутрішньої, а не зовнішньої розвідки, призведе до зміщення балансу в тому числі серед російських спецслужб. Тим більше якщо враховувати, що ФСБ все частіше проводить операції за межами Росії.

- Які основні цілі переслідують російські спецслужби на Заході?
- Це як і раніше, як правило, збір розвідданих. Вони шукають інформацію практично у всіх сферах: від військових розробок до економічних проектів. Вони прагнуть з'ясувати, які політичні сили перебувають на підйомі і найближчим часом можуть отримати владу, як одна держава буде реагувати на дії іншої держави і т.д. Будемо чесні, таку інформацію збирають все розвідки світу, в тому числі західні спецслужби в Росії. Так що в цьому сенсі розвідка РФ не робить щось особливе.

Те, що привертає увагу, це масштаб діяльності. Багато західні спецслужби останнім часом знизили свою активність.

Але російські спецслужби тільки нарощують масштаб своєї діяльності.
Ще один важливий момент, який їх відрізняє, це те, що Росія використовує розвідку як активний інструмент зовнішньої політики.

У західній контррозвідки є дані про те, що російські спецслужби прагнуть впливати на ситуацію на місцях. Наприклад, влада Естонії відкрито звинувачують російську розвідку в підігріванні антиурядових настроїв серед російського населення в країні, в створенні і підтримці відповідних політичних організацій.

Ознаки подібної діяльності відзначала контррозвідка в Чехії. За її даними, в цій країні російські спецслужби намагаються фінансувати екстремістські рухи, щоб загострити політичну обстановку, намітити слабкі точки.

- Наскільки це серйозна загроза для європейської безпеки?

- У цьому криється головний парадокс ситуації. Російські спецслужби активно збирають інформацію, організують безліч операцій за кордоном. Але при цьому головна небезпека полягає не в цих операціях, а в тому, що влада Росії, схоже, не використовують розвіддані в реалізації своєї зовнішньої політики. Я маю на увазі, що справжні, якісні матеріали спецслужб Кремль чомусь не використовує.

Я давно спілкуюся зі своїми джерелами, і у мене склалося стійке враження, що в російській розвідці працюють дуже компетентні і знають професіонали. Це проявляється не тільки в сфері власне збору інформації, але і в її аналізі, в розумінні того, як влаштований світ.

Але те, що викликає занепокоєння, це відчуття, що далеко не весь цей масив аналітичних даних потрапляє на стіл керівництву Росії. Занадто багато матеріалів політизується і втрачається в надрах російської бюрократичної машини.

Як би іронічно це не звучало, але це проблема і Європи. Якщо ми звернемо увагу на останні конфлікти, то стає помітно, що Росія приймала рішення виходячи з помилкової інтерпретації розвідданих.

Наприклад, коли Москва прийняла рішення послати війська до Криму в 2014 році, вона була впевнена, що Захід не зможе виробити єдину позицію щодо російської політики.
Кремль очікував санкцій, але тоді йшлося про шість місяців максимум.
Що ми бачимо зараз?
Росія досі під санкціями.

Коли обговорювалася дестабілізація обстановки в Донбасі, Кремль був упевнений, що Київ не зможе довго знаходитися поза сферою російського впливу і піде назад. Але сьогодні очевидно, що конфлікт в Донбасі триває і кінця йому поки не передбачається.

Я не хочу сказати, що Росія прагне до війни або в керівництві країни посилюється крило прихильників відродження конфлікту з Заходом. Кремлівські політики точно не дурні і не підуть на широкомасштабну ескалацію. Я лише наголошую: є ознаки того, що частина аналітичної розвідувальної інформації не доходить до політичних верхів країни.

І це робить ситуацію вкрай непередбачуваною, в тому числі для Заходу. Західні країни не розуміють, як Володимир Путін сприймає ситуацію. Вони не розуміють, яка інформація надійшла Володимиру Путіну і яка картина склалася у нього щодо зовнішнього світу. Саме непередбачуваність є головним дестабілізуючим чинником між Росією і Заходом.

- Чому частина даних спецслужб не доходить до керівництва? З чим ви це пов'язуєте?

- Головна проблема, з моєї точки зору, це система суперництва між спецслужбами, яка підтримується в Росії. Часом це суперництво надмірно жорстоке і не контролюється єдиним центром, що з точки зору міжнародної практики досить незвично.

У Росії немає радника президента з національної безпеки або якогось іншої людини, яка б координувала роботу всіх спецслужб країни, стежив би за тим, щоб вони не захоплювалися.

У підсумку всі спецслужби діють як політичні тварини, що борються за місце під сонцем.

Друга проблема, на мою думку, - скорочення кола людей, до порад яких Володимир Путін прислухається. Ця тенденція намітилася після того, як Путін почав свій третій президентський термін. Він відсік від себе цілий спектр альтернативних думок. Керівники спецслужб це відчули. Наприклад, один із співробітників ГРУ, який недавно пішов у відставку, розповідав мені, наскільки тонко колишній глава ГРУ Ігор Сергун відчував, що від нього хочуть почути в Кремлі. Це вміння дуже допомогло всій структурі ГРУ відновити свій авторитет і зміцнити позиції після затяжного періоду опали.

До тих пір поки керівники російських спецслужб отримуватимуть заохочення за хороші новини, за виправдання очікувань Кремля, ситуація залишиться плачевною. Головне завдання спецслужб - перечити керівництву країни, якщо його бачення ситуації розходиться з оперативними даними.

.

Добавить комментарий